Vi prioriterer sundhed og trivsel højt. Derfor gør vi meget ud af, at vores medarbejdere har det godt. Både når de er på arbejde og når de holder fri.
Vi har en stor dejlig have, der blomstrer året rundt, med terrasse og vandkunst. Haven bliver flittigt brugt til at nyde frokosten i og holde mindre møder.
Vi har gode sportsfaciliteter, blandt andet en boldhal som benyttes til badminton, skumtennis, hockey, aerobic m.m., motionscenter med det nyeste indenfor styrketræningsmaskiner og -udstyr, fodboldbane og petanquebane.
Som medarbejder kan du bruge faciliteterne døgnet rundt alle ugens dage - før og efter arbejde samt i weekenden. Vi har også en hyggelig slyngelstue med dart, billard, bordfodbold, bar, video og cd-spiller.
Mange medarbejdere deltager i flere forskellige aktiviteter, som Alka støtter. Bla.:
Vi en dejlig kantine, der serverer en sund og varieret frokost hver dag. Vi har også morgenmadsbuffet, mulighed for take-away samt gratis frugtordning.
Der er rig mulighed for at møde kolleger på tværs af afdelingerne i Alkas forskellige årlige arrangementer, f.eks. sommerfest, virksomhedskonference, børnejul m.m.
Vi lægger stor vægt på, at medarbejderne trives og føler sig trygge. Derfor oprettede vi i 2003 et kolleganetværk. Formålet med netværket er at skabe en kultur, der gør, at vi naturligt er opmærksomme på, hvordan vores nærmeste kolleger har det.
Kolleganetværket fungerer ved, at et antal medarbejdere er blevet netværkere på arbejdspladsen. De har fået et sæt hjælpeværktøjer, så de kan se og hjælpe, hvis en kollega har det dårligt. Vi har også tilknyttet et effektivt hjælpesystem med eksperter og konsulenter, som kan yde akut hjælp inden for psykologiske, økonomiske og juridiske områder via Falck Healthcare.
Alkas bygninger er røgfri, og vi giver tilskud til ansatte, der ønsker at holde op med at ryge.